24. února Abhejali Bernardová (41) ze Sri Chinmoy Marathon Teamu i přes rozbouřené moře a silné proudy přeplavala Cookovu úžinu na Novém Zélandu. Stala se tak teprve 10. člověkem na světě (4. ženou a 1. suchozemcem), kterému se podařilo úspěšně dokončit výzvu Oceans Seven.

Cookův průliv Abhejali Bernardová před startem
Cookův průliv Abhejali Bernardová před startem. Foto: archiv sportovkyně

Oceans Seven je obdobou Koruny planety, která se týká nejvyšších vrcholů na sedmi kontinentech. Jedná se o 7 vybraných obtížných dálkových přeplaveb po celém světě. Přeplavba Cookovy úžiny trvala Abhejali Bernardové ze Zlína neuvěřitelných 13 h, 9 min a 48 vteřin, což je mnohem déle, než se předpokládalo. Na vině byly velmi silné protiproudy, vítr a také mořská nemoc. Přes 3 hodiny plavala na místě, neobvyklý východní proud ji dokonce táhl zpět k severnímu ostrovu a pilot ji chtěl vytáhnout z vody.

Bernardová po přeplavbě řekla: „Podmínky vůbec nebyly ideální, pilot, který eskortoval plavce úplně poprvé, navrhoval, abychom počkali na jiný den. Vítr byl už na začátku tak silný, že se dělaly bílé hřebeny (30 km/h, vlny přes 1 metr), a předpověď se odpoledne dále zhoršovala. Kdyby to byla moje první plavba, rozhodně bych si na ni netroufla. Byl to boj o každé nadechnutí se, jak se mnou vlny házely, ale jinak jsem neměla žádný zcela pádný důvod skončit. I když jsem měla mořskou nemoc a zvracela jsem a kvůli tomu mi byla i zima. Hned první půlhodinu se mi do plavek dostala medúza talířovka, což bylo hodně bolestivé. Dlouho jsme také byli na jednom místě, dokonce nás proud nesl zpět, což jsem tušila, ale radši jsem se neptala. Doplavali jsme za úplné tmy na posledním možném výběžku, jinak bychom se dostali na otevřené moře bez možnosti doplavání.“

Abhejali má za sebou již celou řadu úctyhodných výkonů. Přeplavala kanál La Manche, kanál Catalina (USA), Kai’wi kanál (Havaj), úžinu Gibraltar (mezi Španělskem a Marokem), Cugarský průliv (Japonsko) a Severní kanál. Aktuálně je jedinou českou držitelkou tzv. Trojkoruny dálkového plavání (La Manche, Catalina, okolo Manhattanu).

Abhejali zvládla každou přeplavbu na první pokus

Zatímco La Manche přeplavalo více než 1600 lidí, pouze 103 jich zatím přeplavalo Cookovu úžinu. Korunu planety se podařilo dosáhnout 348 lidem – do soboty bylo jen 9 lidí, kterým se podařilo dosáhnout Oceans Seven (Sedmičky oceánů). Abhejali se o stala 10. člověkem, 4. ženou a teprve prvním suchozemcem.
Každá z těchto přeplaveb ukazuje na velké odhodlání a obrovskou vnitřní sílu. Nejobtížnější přeplavbou byl pro Abhejali Kai’wi kanál na Havaji, jehož přeplavba jí trvala téměř 22 hodin.

Z dalších sportovních výkonů Abhejali Bernardové je důležité zmínit její nělikanásobné mistrovství ČR v běhu na 100 km a 24 hodin, má za sebou také 6tidenní závod v New Yorku, při kterém uběhla 616 km. V ČR pořádá pro veřejnost Plaveckou šestihodinovku. Ve volném čase se pro změnu také věnuje běhu a organizuje Mírový běh (Sri Chinmoy Oneness-Home Peace Run), což je nejdelší štafetový běh s pochodní na světě.

Vnitřní síla dosažená meditací

Abhejali se i věnuje meditaci pod vedením Sri Chinmoye, který byl také průkopníkem ve světě sportu a inspiroval mnoho lidí, aby věřili ve svůj neomezený vnitřní potenciál a snažili se dosáhnout vysokých cílů. Abhejali je přes 20 let vegetariánkou.

Zajímavá a silná žena pořádá i motivační přednášky jak pro veřejnost, tak i školy nebo firmy.

Snaží se propojovat místa a lidi a také inspirovat ostatní, aby překonávali vlastní hranice.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: