edith-piaf-bez-lasky-nejsme-nicPříběh fenomenální zpěvačky…
Ze dna ulice až na vrchol světových pódií

O francouzské královně šansonu toho bylo napsáno už spousta. Jednou z novějších knih je titul Jeana-Dominiquea Brierra Edith Piaf – Bez lásky nejsme nic, kterou v roce 2014 česky vydala Metafora.

Její život byl tak trochu od hrany ke hraně. Narození a život prakticky na ulici, drogy, vášnivé lásky a jejich mrazivé konce.

Pokud budete chtít zapátrat hluboko v životě této známé osobnosti, bude pro vás Brierrova kniha jistě velmi zajímavá. Nejen, že vás seznámí s Edithiným životem, dostanete i možnost nahlédnout do jejího soukromí a poznat její společníky, přátele, milence, ale i nepřátele.

Ke knize patří také texty a překlady nejznámějších písní zpěvačky, včetně diskografie a filmografie.

Životní příběh je napsán velmi přirozeným stylem, dobře se čte a nemáte prostor se nudit, i když se jedná o takto obsáhlý životopis.

Prostřednictvím knihy si můžete utvořit vlastní a daleko podrobnější představu o této drobné (měřila pouhých 147 cm) a zvláštní ženě, než jste měli doposud.

Život k ní nebyl vždy právě spravedlivý. Byla zvyklá hodně dávat, někdy možná až příliš. Vypěstovala si neuvěřitelnou vůli a i když byla na pokraji svých sil, přesto vystoupila na jeviště. Zpěv pro ni byl alfou a omegou života. Vždy se mu věnovala naplno, s neskutečným elánem. Proto, aby potěšila posluchače, se pouštěla na dno svých sil, obzvláště ke konci života. Měla skutečné přátele, ale také takové, kteří se jejím prostřednictvím hlavně chtěli zviditelnit, jak už to úspěšných lidí bývá. A stejně jako vše dávala do zpěvu, se stejnou vervou se pouštěla do každého svého vztahu. A bylo jí jedno, jestli je dotyčný ženatý nebo svobodný. Jak silně vztah zahořel, dokázal také někdy jednoduchým utnutím skončit. Až se zdá, že jak bravurně zvládala zpěv, absolutně nezvládala osobní život.

„Poprvé pro něj hrála roli, která ji pak provázela prakticky u všech milenců. A to úlohu umělecké ředitelky. Stejně jako později v případě Yvese Montanda s chladnou hlavou zvážila všechny Meurissovy vlastnosti, vytřídila chyby a pokusila se najít řešení, jak z něj udělat ještě přesvědčivějšího herce.”

Str. 70

Její život byl poznamenán tragédiemi. Ať už to byla vražda jejího mentora Lepléeho nebo zřícení se letadla s její velkou láskou, boxerem Marcelem Cerdanem, což pro ni byla jedna z nejkrutějších životních ran.

edith-piaf-bez-lasky-nejsme-nic-ukazkaDo blízkosti Edith Piaf patřili Yves Montand, Charles Aznavour, Théo Sarapo, Marlene Dietrich, Jean Cocteau nebo třeba Georges (Jo) Moustaki. Někteří z nich se v knize svěřují se svými vzpomínkami spojenými s Edith. Právě tyto vzpomínky jsou na knize nejzajímavější.

Dozvíte se o Edith Piaf i možná to, co jste nevěděli. Například, jak hodně byla puntičkářská, co se týkalo jejích písní. Toužila po absolutní dokonalosti, dokud se tak nestalo, nechtěla píseň zpívat veřejně. Puntičkářská nebyla jen k sobě, ale i k okolí, což nebyl schopen snést úplně každý.

Edith Piaf byla neuvěřitelnou osobností a možná proto byl její život tak krátký. Zemřela v pouhých 47 letech, i když v té době vypadala tak zuboženě, jako by jí bylo nejméně jednou tolik.

Možná je trochu škoda, že chybí dobové fotografie, které by pomohly doplnit autenticitu knihy.

Kdysi se mi dostala do rukou známá kniha Simone Berteaut, které Edith říkala „Momone” a jednalo se o její kamarádku. Přátelství vydrželo 30 let. Zpěvačka ji dokonce označovala jako svou sestru. Velmi čtivá kniha právě z pohledu „sestry”, je však považována za velmi zkreslenou oproti Brierrově titulu, který se snaží o maximální přesnost. Právě důkladnost ve snaze vysvětlit všechny životní příběhy Edith Piaf, by pro někoho mohl být trochu problém. Osobně si myslím, že tento fakt vyváží časté výpovědi těch, kteří pěveckou ikonu znali, a že kniha bude čtenáře bavit.

Edith Piaf se svou nezapomenutelnou písní La vie en rose:

Metafora, 2013, originá: Édith Piaf: Sans amour on n`est rien, překlad: Jakub Volný, 232 str.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: