Aby podlahové topení fungovalo co nejefektivněji, je také zapotřebí zvolit vhodnou podlahovou krytinu. Které materiály mezi ně patří? Zaměřili jsme se na laminátové, vinylové a dřevěné podlahy.

Když plánujete podlahové topení, je potřeba důkladně zvážit položení vhodné podlahy. Musí to totiž být taková, kterou nezničí proudící teplo a která má současně dobrý přenos tepla. Funkce podlahového topení by měla být efektivní, a proto bychom měli zvolit podlahový materiál s vysokou tepelnou vodivostí a současně s vysokou tepelnou setrvačností.

Důležitým faktorem při výběru je varianta podlahového topení. Teplovodní podlahové topení je instalováno topenáři a po provedení tlakové zkoušky je zalito do potěru (cement/anhydrit). Elektrické podlahové topení může mít podobu odporového drátu a topné rohože, kterou podlaháři dávají do podlahářských tmelů. Topná folie je druhem, který se hodí pouze pod několik málo druhů podlah, které jsou k tomu schválené.

​Vinylová podlaha

Ideální pod podlahové topení jsou lepené vinylové desky. Na topnou folii se nehodí ani lepené ani zámkové vinylové podlahy. Při výběru zbývajících druhů topení je vhodnější teplovodní podlahové topení, kdy by teplota podlahy neměla přesáhnout 27 °C. Elektrické podlahové topení se dá použít tam, kde nevznikají nadměrné ztráty. To se týká třeba starších zimních zahrad. Vždy je třeba sledovat tepelný odpor podlahy. Čím je nižší, tím je uvedená podlaha vhodnější.

​Laminátová podlaha

Laminátové podlahy jsou praktické, což se projevuje nejen ve snadné instalaci, ale i odolnosti proti poškrábání a skvrnám. Ideální je opět pod teplovodní podlahové topení, ale většinou se dá položit i nad zbývající varianty topení. Pro jistotu je ale třeba vhodnost každého druhu laminátové podlahy ověřit.

​Dřevěné podlahy

Pokud budete chtít zvolit dřevěnou podlahu, neměla by pro kombinaci s podlahovým topením překročit hodnotu tepelného odporu 0,16 m2K/W.

Dřevěných podlah je mnoho a mají různé tepelné vlastnosti. Některá dřeva snáz vlhnou a jsou náchylnější vůči výkyvům teplot. Lépe vedou teplo hustší a tenčí podlahy. Mezi vhodné dřeviny patří borovice severská, smrk, dub. Teplota povrchu podlahy nesmí přesáhnout 27 °C.

Poraďte se s našimi odborníky v Podlahovém centru v Praze, jestli je vámi zvolená podlahová krytina vhodná pro podlahové topení. Jsou vám k dispozici i na našem telefonním čísle, nebo se na nás můžete obrátit přes e-mailový formulář.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: