tercino-udoli-vodopad
Terčino údolí vodopád

Vydali jste se někdy po stopách knížky? Když čtete příběh s místy, která dobře znáte, dávají pak knize nový rozměr.

Krajinu, ve které se odehrává detektivka Jiřího Slavíčka Mrtvý v Terčině parku, už jsem několikrát prošla několikrát. Je totiž situována do mně velmi blízkých míst: Třeboně a Novohradska.
Již v titulu je název místa, kde se odehrává velká část příběhu. Terčin park neboli Terčino údolí se nachází kousek od jihočeských příhraničních Nových Hradů. Tuhle národní přírodní památku můžete pojmout jako celodenní výlet. Už jen samotné prostory parku poskytují možnost si nejen odpočinout v kouzelném parku, projít se kolem říčky Stropnice. Areál také protínají naučné stezky. Jedna má prostý název Naučná stezka Terčino údolí a druhá je Přeshraniční stezka zdraví, kde si můžete třeba nechat prokrvit a namasírovat nohy chůzí po kamíncích a v ledové Stropnici.

tercino-udoli-cuknstejn
Terčino údolí, tvrz Cuknštejn

Park nechal vybudovat Jan Nepomuk Buquoy roku 1756 pro svou manželku hraběnku Terezii Buquoyovou. Vznikla, aby vyjadřovala tehdy tolik populární myšlenku o volné a nespoutané přírodě. Kromě krásných přírodních scenérií byla v prostorách řada romantických staveb. Dnes zbyly romantické lávky přes Stropnici nebo třeba rozvaliny bývalého sezónního sídla Tereziie s názvem Modrý dům, který velmi poškodily časté povodně. Kromě toho se v areálu vyskytuje mnoho vzácných dřevin. Další kouzelnou budovou jsou empírové Tereziiny Lázničky (bývalé Václavovy lázně podle jejího otce), které byly nedávno znovu opraveny. Jinou zajímavostí je i takzvaný Strom svatebčanů, u kterého se často jak již říká název, konají svatby. Jedná se o chráněný památný strom (dub letní), který by měl být starý více než 500 let.

kovarna-nove-hrady
Nové Hrady, kovárna

Velmi přirozeně působící 10,5 m vysoký umělý vodopád napájený z říčky Stropnice je další romantickou stavbou. Okolo a i v dalších částech areálu původně byly další stavby, které bohužel většinou zničily povodně.

Na konci trasy se nachází pozdně gotická tvrz Cuknštejn, která je většinou přístupná veřejnosti při speciálních akcích. Pokud nebude otevřeno, rozhodně si k ní udělejte příjemnou procházku i tak. Od tvrze se stezka zase vrací trochu jinou cestou zpátky.

nove-hrady-klaster
Nové Hrady, klášter

Samotné městečko Nové Hrady je kouzelné. Také do něj nás zavádí děj zmiňované knihy, v něm je totiž ubytován detektiv, aby byl co nejblíže parku. Dostáváme se nejen na náměstí, ale také třeba do starého kláštera, ve kterém koncem 50. let, kdy se část příběhu odehrává, sídlili pohraničníci, nebo třeba do Starého hradu. Na rozdíl od šedé doby dnes i tato památka září novotou, protože byla před pár lety opravena. Než ji navštívíte, můžete se zastavit ve staré kovárně. Nejen děti určitě budou ukázky tohoto starého řemesla zajímat, stejně jako původní zařízené světnice.

trebon-zamek
Třeboňský zámek

Nedaleko, směrem na Třeboň se nachází kouzelná oblast, kterou vede Naučná stezka Jiříkovo údolí. Místo bylo dřív známé jako sklářská osada a také souvisí s dějem knihy. Jiří František Buquoy v této osadě vyráběl hyalitové sklo. Dnes už po domcích není ani památky. Za procházku stojí stezka chráněným územím, která se nachází na rozsáhlém rašeliništi. To kdysi sloužilo i jako zdroj paliva pro sklárnu.

Kniha nás zavádí i do třeboňského zámku, kde sídlí oblastní archiv, odkud čerpá detektiv historické reálie. Ale samotná Třeboň stojí za vlastní článek. Takže o tomto kouzelném lázeňském městě zase někdy příště.

O knize, která byla námětem pro tento článek si můžete přečíst na našem spřáteleném webu Centrum DETEKTIVKY.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: