Homeopatie je světem, na který někteří nedají dopustit a jiní mu nemohou přijít na jméno. Ať už se vydáváte na cesty do zahraničí, nebo se raději touláte po naší vlasti, potřebujete mít po ruce taštičku první pomoci. Pokud jste fanoušky homeopatie, máme pro vás rady, jak si tímto způsobem připravit cestovní lékárničku. 

Už jsme psali o tom, co by měla obsahovat klasická cestovní lékárnička. Brněnská lékařka, Eliška Bartlová, členka Homeopatické lékařské asociace má pro vás tipy na homeopatiské léky.

Foto: Pexels

Na úrazy

Jedním ze základních pomocníků jsou náplasti. Drobná poranění jsou nejčastějšími problémy. Co se týká dezinfekce, můžete sáhnout po homeopatiku Arnica montana 15 C. Základem léku je matečná tinktura z arniky horské, známé svými léčivými účinky už po staletí. Hlavně se využívá při bolestech a poranění všeho druhu, účinná je i při krvácení nebo pohmoždění. Sáhnout po ní můžete, když vás „bolí celý člověk“.
Dávkování: 3x denně 5 granulí, po zlepšení stavu 2x denně 5 granulí.

Homeopatický lék Traumeel se hodí na traumata v souvislosti s úrazem. Například aby pohmoždění tolik nebolelo. Stejně jako Arnica montana pomáhá zlepšit psychický stav nemocného. Jestliže dítě spadne, není k utišení, přestože úraz nebyl tak hrozný, je toto homeopatikum nejlepším lékem. Traumeel se může podat i ve formě masti (jen na kůži, která není porušená – není odřená a nekrvácí).

Povětrnostní vlivy, pobyt na sluníčku

Aconitum napellus 15 C přibalte do lékárničky jako důležitý lék na prevenci i léčbu teplotních šoků, jako jsou úžeh, úpal, prochladnutí. Apis mellifica 15 C využijete jako první pomoc po příliš dlouhém pobytu na sluníčku a spálení kůže. Při zarudnutí pokožky a když navíc vyzařuje teplo, bude dobré zahájit léčbu homeopatickým lékem Belladonna 9 C. Oba léky budou také důležité při výskytu sluneční kopřivky.
Dávkování všech tří léků: dle závažnosti projevů 1 – 4x denně 5 granulí.

Nevolnost v autě a po jídle

Na cestách se může objevit i nevolnost. Ať už v souvislosti s jízdou v autě, nebo také třeba následkem dietní chyby.

Na kinetózu neboli nevolnost z cestování velmi dobře zabírá lék Cocculine. S ohledem na vyvážené spektrum látek by měl zabrat na širokou škálu příznaků v souvislosti s nevolností v dopravních prostředcích. Dávkování: optimální je užití už na noc před cestou jednu tabletu, pak ráno a během cesty 2-3x (dle délky cesty) jednu tabletu.

Nevolnost může vzniknout i kvůli změně stravy, případně infekci. V tomto případě je důležité zajistit dostatečný přísun tekutin. Léky pak volte podle příznaků. Nejuniverzálnějším je Nux vomica 9 C. Užívá se při poruchách trávení s nevolností, plynatostí a pálením žáhy.
Dávkování: ráno a večer 5 granulí.

Štípnutí hmyzem

Štípnutí je třeba vydezinfikovat a k tomu můžete přidat i homeopatický lék, vzhledem k prevenci lokálních i celkových komplikací. Apis mellifica 15 C se vyplatí nanést, když je poštípané místo se světlerůžovým, štípajícím otokem. Ten se zlepší po přiložení chladného obkladu. Lék může zabránit i rozvoji alergické reakce. Ledum palustre 9 C uleví tam, kde došlo k poštípání od komárů, muchniček nebo klíšťat. Místo jsou často bolestivě zatvrdlá a využití homeopatie pomůže zkrátit hojení. Týž lék se dá využít i jako prevence při pobytu v místech hodně zamořených komáry.
Dávkování (u obou léků): 2 – 3x denně 5 granulí

Prevence viróz

Letos bude dobré myslet i na prevenci virových onemocnění. Homeopaté doporučují oblíbený homeopatický léčivý přípravek k prevenci a léčbě chřipkových stavů Oscillococcinum. Podle doktorky Bartlové se jedná o nositele specifických antigenů, které v organismu působí jako ochrana proti virům.
Dávkování: preventivně jedna dóza jednou týdně. Při prvních příznacích se užívá 1 dóza 3x denně po dobu 1 až 3 dnů.

Důležitou roli v prevenci má také Echinacea 5 C, která stimuluje v těle makrofágy, které pak působí opět jako první linie v obraně proti virům. Povzbuzuje obranyschopnost těla.
Dávkování: 1x denně 5 granulí, lék lze užívat i dlouhodoběji.

Pokud si nejste s výběrem jisti, můžete se poradit i v lékárně.

Zdroj: svethomeopatie.cz

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: