První ročník festivalu s názvem BylinkoFest znamenal pro pořadatele hromadu zkušeností, spokojené návštěvníky a velký počet těch, kteří byli akcí zmateni a nespokojeni. Jaký ale BylinkoFest byl?

bylinkofest-produkty-z-rakytniku
Nejen o produkty z rakytníku byl velký zájem.

Divoký. Vměstnaný. Velmi pestrý.

Jak na svém facebookovém profilu napsali organizátoři akce: „Našim cílem bylo a je sdružovat nejen prodejce samotných rostlin, ale i výsledných produktů, které nejsou k sehnání v běžných řetězcích a přesto tak důležité pro naše zdraví (bez přidané chemie). A také chceme určitým způsobem upozorňovat na přírodní produkty a dary přírody – přednáškami a workshopy.”

Publicita akce byla velmi úspěšná, protože ji navštívilo daleko více lidí než pouze ohlášených 2,5 tisíce uživatelů Facebooku. Tento počet přišel už dopoledne a odpoledne dalších 1500 návštěvníků. Návštěvnost je velmi těžké předem odhadovat, protože i když se lidé přihlásí na účast akce, nakonec jich řada nepřijde. Pojďme ale k akci samotné.

Název BylinkoFest je možná trochu zavádějící, ale kdo si prostudoval program, muselo mu být jasné, že pouze o sazeničky bylinek tu nepůjde.

bylinkofest-caje
Čaje a co jste o nich nevěděli

„Na facebooku jsem postupně informovali o všem, co bude na BylinkoFestu k vidění. Nešlo jen o sazeničky bylinek, ale i produkty z nich připravované tj. oleje, másla, bonbony, zubní pasty apod. A dbali jsme na to, aby nebyl obsah syntetický, ale měl bylinný základ,” vyjádřili se na Facebooku dále organizátoři.

Festival nejsou farmářské trhy

Řada nespokojených návštěvníků srovnává tuto akci s farmářskými trhy, ale v případě festivalu by určitě mělo jít o mnohem více než jen o stánky s bylinkami. I když po pravdě řečeno, mohlo by jich na místě skutečně být trochu více. Tak snad příště.

BylinkoFest se konal v prostorách Národního zemědělského muzea. Před budovou byl umístěn stánek s exotickým ovocem a zeleninou, kde jste si mohli pořídit například cukrovou třtinu nebo kokosové mléko přímo z ořechu. Široká nabídka byla i v čerstvém exotickém koření.

V přízemí čekala na návštěvníky řada stánků, umístěných bohužel až příliš hustě. Co jste mohli vidět? Nejen k prohlédnutí a zakoupení, ale i k ochutnání byly například produkty z rakytníku, kustovnice, raw produkty, konopná semínka, kakaový 100% prášek. Návštěvníci mohli vyzkoušet různé krémy a masti z přírodních produktů.

Pestrá nabídka přednášek

bylinkofest-vyroba-bylinkovych-tinktur
Voňavý workshop Výroba bylinkových tinktur

Na pódiu v přízemí se konaly přednášky, které díky nedostatku prostoru a velkému množství lidí byly bohužel špatně slyšet.

Ve vyšších patrech probíhaly workshopy, na kterých jste se mohli naučit vyrábět například bylinné tinktury, šampóny nebo olejové nosní kapky. Během přednášek se návštěvníci mohli dozvědět, jak se pozná kvalita čaje, jak pěstovat asijské rostliny v našich podmínkách, nebo také, jak správně tělo detoxikovat. Zajímavých témat byla spousta.

Pořadatelé si stěžovali, že někteří dodavatelé nedodrželi smlouvu a za služby, které měly být zdarma, požadovali peníze. Nezbývá jen doufat, že tito lidé se už v příštím ročníku neobjeví. V dalším ročníku by mohli pořadatelé také změnit místo konání, aby byl k dispozici větší prostor nejen pro stánky, ale i pro pódium a akce na něm.

BylinkoFest měl řadu negativ, ale pouze křivdit se mu nedá. Doufejme, že se pořadatelé, jak slibují, příští rok zlepší.

A víte co? Příští rok se chystám znovu.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: