Údržba zahrady může být pro mnoho lidí zábavnou činností, zvláště pokud se podíváte na krásu svého trávníku a květin. Nicméně, pokud to děláte špatně, může to být náročná práce, která vám vezme spoustu času a energie. V tomto článku se budeme věnovat 15 tipům pro údržbu zahrady, které vám pomohou dosáhnout krásného a zdravého trávníku a květin.

Foto: Pixabay, Fotka od Niek Verlaan

1. Pravidelné sekání trávníku

Sekání trávníku by mělo být prováděno pravidelně, aby trávník byl zdravý a krásný. Ideálně by měl být posekán zhruba jednou týdně, v závislosti na ročním období a růstu trávy. Pokud chcete ušetřit svůj čas a sekání trávy Vás nebaví, tak si můžete zakoupit robotickou sekačku, která udělá práci za vás. 

2. Postřik proti plevelům

Proti plevelům by měl být používán postřik. Vyberte si postřik, který je speciálně navržen pro váš typ trávníku a používejte ho podle pokynů na obalu.

3. Hnojení trávníku

Hnojení trávníku je důležité pro zdravý růst trávy. Používejte hnojivo speciálně navržené pro váš typ trávníku a aplikujte ho v souladu s pokyny na obalu.

4. Zalévání trávníku

Zalévání trávníku je také důležité pro zdravý růst trávy. Zalévejte trávník pravidelně, ale ne příliš často. Zalévání by mělo být prováděno v časných ranních hodinách nebo večer, aby se zabránilo odpaření vody.

5. Odstraňování plevele

Plevel by měl být pravidelně odstraňován, aby nedocházelo k šíření na ostatní části zahrady. Používejte nástroje k odstraňování plevelů nebo odstraňte plevel ručně.

6. Zálivka květin

Květiny je třeba pravidelně zalévat, aby zůstaly zdravé a krásné. Zalévejte je pravidelně, ale ne příliš často. Vyberte si vhodný květinový substrát a dodržujte doporučenou dávku hnojiva.

7. Ochrana rostlin před škůdci

Rostliny je třeba chránit před škůdci, jako jsou například slimáci a mšice. Používejte vhodné postřiky a v případě potřeby požádejte o radu specialistu.

8. Výsadba nových rostlin

Při výsadbě nových rostlin dbejte na to, aby měly dostatek prostoru a světla. Vyberte si vhodné rostliny pro váš typ zahrady a dodržujte doporučené postupy.

9. Péče o truhlíky a květinové nádoby

Pokud máte květinové nádoby, dbejte na to, aby měly dostatek prostoru a byly pravidelně zalévány. Při výsadbě rostlin do truhlíků použijte vhodný substrát a dodržujte doporučenou dávku hnojiva.

10. Pravidelné okopávání země

Zahrada by měla být pravidelně okopávána, aby se zlepšila cirkulace vzduchu a vody v zemi. Okopávání také pomáhá odstranit kořeny plevele a uvolnit živiny pro květiny.

Foto: Pixabay, Ralph

11. Odstraňování suchých listů

Suché listy by měly být pravidelně odstraňovány z květin, aby se zabránilo šíření chorob a aby květiny vypadaly krásně.

Závěr

Může být náročná práce, ale s těmito 11 tipy ji můžete zvládnout snadno a rychle. Pravidelná péče o trávník a květiny zajistí krásný a zdravý vzhled zahrady po celou sezónu. Používejte tyto tipy a uvidíte, jak rychle se vaše zahrada změní v zelený a kvetoucí ráj.

Často kladené otázky

Jak často by měl být trávník posekán?

Ideální frekvence sečení trávníku závisí na růstu trávy a ročním období. Obecně se doporučuje sekání jednou týdně během růstového období.

Jaké hnojivo by mělo být použito na trávník?

Existuje mnoho různých typů hnojiv pro trávníky. Vyberte si hnojivo speciálně navržené pro váš typ trávníku a používejte ho podle pokynů na obalu.

Jaký postřik by měl být použit proti plevelům?

Existuje mnoho různých postřiků proti plevelům. Vyberte si postřik, který je speciálně navržen pro váš typ trávníku a používejte ho podle pokynů na obalu.

Jak často by měly být květiny zalévány?

Zalévání květin závisí na typu květin a ročním období. Obecně platí, že květiny by měly být zalévány pravidelně, ale ne příliš často. Vyberte si vhodný květinový substrát a dodržujte doporučenou dávku hnojiva.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: