Pokud bojujete s rýmou, je jedním z řešení využít i rýmovník. Rostlinka svým vzhledem připomíná meduňku a vyniká charakteristickou vůní, která nádherně protáhne nosní sliznici.

rýmovnik pomáhá při rýmě, ale i dalších nemocech
Rýmovník je nenáročná léčivá rostlina

V dobách, kdy nachlazení a různé virózy divoce řádí všude okolo, člověk hledá každou pomoc, která mu může ulevit od rýmy. Často také proto saháme po rostlině s názvem rýmovník. Přestože existuje asi 350 druhů, u nás jich najdete jen několik. Nejčastěji Plectranthus amboinicus, Plectranthus argentatus nebo také třeba Plectranthus purpuratus (s načervenalým zabarvením).

Mexický eukalyptus nebo kubánské oregano, jak také voňavému keříku říkáme, je jedlé a léčivé. Sukulentní bylinu poznáte podle typicky chlupatých listů a malých bělorůžových nebo namodralých květů. Když list rýmovníku rozlomíte, rozlije se okolo kouzelná svěží vůně a vonná silice útočí na naše nosní cesty.

Jak využít rýmovník

Rýmovník se dá nejen využít jednoduše ke vdechování – je oblíben nejen při nachlazení, ale i u problémů s dýcháním jako je astma nebo alergie, můžeme z něj také například uvařit čaj (1 list na 200 ml vody), který nám pomůže v boji proti cholesterolu nebo vysokém tlaku. Využíván bývá také na problémy trávicí soustavy (střevní a žaludeční koliky). Když si rozlomíte dužnatý lístek, vydrží čerstvý hodně dlouhou dobu, můžete tak bohatě využívat jeho vůni. Někdy se se také doporučuje vhodit několik lístků do vody.

V kuchyni lze rostlinu využít jako koření, například ke grilování masa nebo jako součást salátu. Postavit rýmovník na okno je velmi praktické, protože jeho vůně odpuzuje hmyz – nejen komáry, ale také moly. Na chuť mu nepřišly ani kočky.

Péče o rýmovník

Rostlinku si z malého řízku vypěstujete velmi snadno.

Květináček umístěte na světlém místě, ale nenechte spálit žárem slunce. Rostlině se bude dobře dařit i na terase nebo záhonu. Odolnou rostlinku pravidelně zalívejte, vždy když je zemina suchá, ale dejte pozor na přemokření. V zimě zalívání omezte. Dávejte si pozor, abyste rýmovník nevystavovali prudkým změnám teplot, průvanu nebo mrazu. Aby byla rostlina hezky košatá, pravidelně ji zaštipujte. Roste skutečně rychle. Jakmile uvidíte, že se rostlinka vytahuje, hned zaštípnout. Jinak by byla nevzhledná. Odštípnutý vrcholový řízek dejte do vody, lehce zakoření.

S rýmovníkem získáte domů nejen léčivou, ale také poměrně dekorativní rostlinu.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: