Raw strava je v poslední době hodně v kurzu. Má hodně vyznavačů, ale také samozřejmě odpůrců. Raw dezerty jsou plné lákavých, zdravých a chutných surovin. Pojďme se na ně podívat prostřednictvím knihy Matthewa Kenneyho Raw dezerty pro každý den, kterou vydalo nakladatelství Synergie.

raw-dezertyKuchařka plná dobrot ze syrové stravy má 142 stran a najdete v ní přes 80 zajímavých receptů a velkou spoustu lákavých fotografií, které podráždí vaše chuťové buňky i zalahodí oku. V kuchařce s obalem z tvrdšího paperbacku naleznete kompletní rady, jak si připravit potraviny v ní uvedené.

Kniha je rozdělena na kapitoly: základní přísady, sušenky a sladkosti, brownies, tyčinky a karamely; pudinky a sladké krémy, páje a ovocné koláče, dorty a cheesecaky; dobroty, které vás pohladí po duši, zmrzliny a mražené dobroty. Nechybí samozřejmě ani rejstřík a tabulka s převodem jednotek. Každá z kapitol má na začátku přehled receptů, které obsahuje.

Jak to u syrové stravy bývá, můžete se setkat se netradičními surovinami, které běžně nepoužíváte. Příkladem je třeba pasta z irského mechu, třtinový moučkový cukr nebo agávový sirup. Právě poslední jmenovaný má velmi univerzální chuť, takže ho v raw dezertech často najdete. Pokud ho nemáte, můžete jej nahradit javorovým sirupem, který je sice zdravý, pouze není raw. Myslete také na to, že tento sirup je poměrně dost sladký. Autor doporučuje si užít zajímavé chuťové kombinace, v čokoládových receptech skvěle chutná luční med.

Zapotřebí jsou i další suroviny jako například kokosové mléko a moučka, kešú mouka, datlový sirup. Tyto záležitosti jsou poněkud finančně náročnější. Na mixování autor doporučuje Vita Mix, který mechanickým mixováním „rozbíjí“ buňky namixované zeleniny, ovoce a dalších ingrediencí. Tímto způsobem se pak potraviny lépe vstřebávají. Sekání, máčení, klíčení, sušení a další činnosti jsou vůbec velmi typické pro tento typ stravy. Velmi praktické pro tvorbu těchto dezertů jsou také formy s vyjímatelnými dny.

Je hezké mít inspiraci pro spoustu receptů, ale vzhledem k náročnosti, ať už finanční či výrobní, slouží tahle kuchařka spíše pro příjemné občasné zpestření, které ovšem skvěle chutná.

Vyzkoušejte například:

Čokoládový koláč s vlašskými ořechy

Ty se v raw kuchyni používají daleko méně než kešú ořechy nebo mandle, jejich struktura a krémovitost se skvěle hodí k sytým chutím jako má například čokoláda.

Korpus
2 hrnky vlašských ořechů, namočených a usušených v sušičce, 1/4 hrnku kakaa, 3 lžíce javorového sirupu, 1 lžíce kokosového oleje, rozpuštěného, lžička vanilkového extraktu, 1/2 lžičky soli
Náplň
hrnek kešú ořechů, 1/2 hrnku raw másla z vlašských ořechů (hotový produkt), 1/2 hrnku javorového sirupu, 1/2 lžičky vanilkového extraktu, 1/4 lžičky soli, 1/2 hrnku kokosového oleje – rozpuštěného
Na mramorování
hrnek kakaa, 1/2 hrnku javorového sirupu, 1/2 hrnku kokosového oleje – rozpuštěného

Vlašské ořechy dáte do kuchyňského robotu a zapnete na pulzní chod, až získáte hrubou mouku. Přidejte zbývající přísady na korpus a zapněte robot opět na pulzní chod, až se vše dobře promíchá. Vtlačte směs do koláčové formy o průměru 22 cm s vyjímatelným dnem. Dejte do chladu.
Na náplň dohladka rozmixujte všechny přísady kromě kokosového oleje. Přidejte kokosový olej a znovu zapněte, až se vše důkladně promíchá. Nemixujte příliš dlouho.
Sirup na mramorování: vše smíchejte dohladka.
Náplň nalijte na připravený korpus. Koláč nechte 10 min. v chladu ztuhnout. Pak zalijte čokoládovou mramorovací polevou. Špejlí zakružte v kakaovojavorové směsi, aby se lehce zamíchala do náplně. Pozor, abyste neporušili korpus. Před podáváním nechte minimálně 30 min. chladit.

V podzimní sezóně zaujme také

Jablečný koláč s mandlovou drobenkou

Tento koláč se podává teplý

Drobenka
2 hrnky mandlí, namočených a usušených v sušičce; 2 hrnky vlašských ořechů, namočených a usušených v sušičce; 6 lžic třtinového moučkového cukru nebo javorového moučkového cukru; 2 lžičky skořice, lžička muškátového oříšku, 1/4 lžičky roztlučeného hřebíčku, lžička mořské soli, 1 lžička vanilkového extraktu, 1/4 hrnku datlového sirupu, lžíce kokosového oleje – rozpuštěného
Jablečná náplň
4-5 středně velkých jablek, 1/2 hrnku agávového sirupu, javorového sirupu nebo medu, lžička citronové šťávy, lžička vanilkového extraktu, 2 lžičky skořice, lžička muškátového oříšku, špetka soli

Ořechy, cukr, koření a sůl rozmixujte v robotu na pulzní chod, aby se promíchaly suroviny, ale směs zůstala hrudkovitá. Pak přidejte vanilku, datlový sirup, kokosový olej a směs promíchejte tak, aby zůstala drobivá.
Na náplň oloupejte jablka a nakrájejte na co nejtenčí plátky, příp. nastrouhejte. Jablka promíchejte s přísadami a dejte do sušičky na hodinu nebo až napůl změknou.
Dezert dokončete tak, že formu na terinu vyložíte plastovou fólií nebo pečícím papírem. Třetinu drobenky vtlačte na dno, vytvoříte korpus. Navrch vložte jablka a zbytek mandlové drobenky. Je dobrý s karamelem nebo vanilkovou zmrzlinou.

Nalákali jsme vás? Tak si zamlsejte.

 

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: