Za námi je týden plný zajímavých akcí a už se na nás řítí týden nový, který je nejen opět natřískaný akcemi, ale i řadou dalších novinek, ať už knižních nebo jiných. A opět máme ode všecho malou ochutnávku.

madame-chic-1-2-3Začtěte se

Ze zajímavých knih tentokrát upozorňujeme na komplet knih Madame Chic 1-3 Jennifer L. Scottové. Soubor obsahuje knihy Madame Chic aneb Co všechno jsem se naučila v Paříži, S Madame Chic doma aneb Rodinný život po francouzsku i tu nejnovější, S Madame Chic na úrovni aneb Jak být elegantní každý den.
Pokud se vám sympatický životní styl šarmantních Pařížanek, neměly by vám uniknout ani tyto tituly. Jennifer L. Scottová jako mladá dívka studovala v Paříži, kde bydlela u rodiny Chic. Madame Chic se stala její mentorkou a přiblížila jí francouzské umění žít. Jennifer se rozhodla podělit s ostatními o toto cenné umění. Naučíte se radovat, a přitom zvládat vše beze stresu.
Vydalo nakladatelství Mladá fronta

Zajímavosti

Foto: Facebook Infiberry
Foto: Facebook Infiberry

Slyšeli jste už o Frusacku? Jedná se o kompostovatelný znovupoužitelný sáček k nákupu ovoce a zeleniny. Ideální záležitost pro ty, kteří nemají rádi nové a nové plastové pytlíky. Je vyroben z polymléčené kyseliny získávané z kukuřičného škrobu. Nemusíte se ale bát, že by se začal najednou rozpadat. Materiál je citlivý na vysoké teploty (nad 53 °C) a patří následně do bioodpadu. Ošetřovat ho můžete opláchnutím, eventuálně vypráním na 30 nebo 40 °C. Žehlení se nedoporučuje, stejně jako delší vystavování přímému slunci
Celou záležitost vymyslely studentky medicíny Hana Němcová a Tereza Dvořáková, které pomocí Hithitu chtějí rozjet sériovou výrobu. Kampaň trvá ještě několik dnů. https://www.hithit.com/cs/project/2696/reknete-s-frusackem-sbohem-plastovym-sackum/news

Výletujeme

Nezapomeňte, že v sobotu 27. srpna se koná Hradozámecká noc, o které jsme již psali.

Od 18. srpna do 4. září se koná Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná v Praze. Účastní se ho také Národní muzeum prostřednictvím výstavy Cirkus v maringotce, ve které přibližuje historii českého cirkusového umění a připomíná hostování významných i malých cirkusů v Praze, a to i na blízké Letenské pláni. Výstava je umístěna v historické dřevěné světlíkové maringotce na unikátním podvozku z leteckých kol.
K vidění budou plakáty, fotografie i kopie dokumentů cirkusové historie v Praze od konce 18. století, ale také originální cirkusové rekvizity. Budete si moci prohlédnout kolo, na kterém jezdili při svých vystoupeních cirkusoví medvědi, nebo rozsáhlý model československého vývozního cirkusu Humberto s osmdesátkou miniaturních maringotek, efektní kostýmy a další cirkusové předměty.
Výstava odkazuje na stálou expozici Národního muzea – Muzea české loutky a cirkusu v Prachaticích, která letos slaví 10 let trvání. Výstavu si budete moci prohlédnout denně od 16 do 21 hodin. Vstup na výstavu je volný. (Zdroj Národní muzeum)

Muzeum hlavního města Prahy pořádá v neděli 28. 8. 2016 v Zámeckém areálu Ctěnice (Bohdanečská 259/1, 190 17 Praha 9 – Vinoř) další program z cyklu pořadů, které představují lidové tradice a zvyky. K závěru léta nemůže patřit nic jiného než dožínková slavnost neboli poděkování za bohatou úrodu. Symbol plodnosti – dožínkový věnec upletený ze všech druhů obilí a ozdobený květinami byl předáván s veršovaným přáním i poděkováním hospodáři a hospodyni, ženci a žnečky připomínali své zásluhy o sklizenou úrodu a požadovali zároveň i odměnu.
Od 10.00 do 17.00 hod. ožije řemeslnické tržiště na nádvoří před zámkem a návštěvníci se budou moci blíže seznámit s mlynářským, pekařským, perníkářským, košíkářským a drátenickým řemeslem a poznají, kdo byl žnec či caletnice.
Ochutnat bude možno tradiční lokální sladkosti jako Erbenovy miletínské modlitbičky či příbramské perníky, pekař a jeho firma Dobroty z pece připraví různé druhy chleba, zároveň bude možnost si přípravu chleba vyzkoušet a pražské řeznictví Hudera a syn bude podávat řadu jídel, polévky, uzené maso (krkovice, kýta) výpečky z boku, zelí, knedlíky, špek, klobásy.
Od 14.00 do 16.00 hod. zahraje v zámecké jízdárně Pražská lidová muzika a vystoupí folklórní taneční soubor. V sobotu 27. a v neděli 28. 8. 2016 se koná i 3. ročník Ctěnického drátování, setkání cechu česko-moravských uměleckých dráteníků, které představí práci dráteníků, výstavu soutěžních prací o nejlepší drátenický výrobek na téma „Mýty, zkazky, pohádky“ a připraví drátenické tvůrčí dílny pro děti i dospělé. Vstup zdarma. (Zdroj Národní muzeum)

Od 20. srpna do 17. září se můžete každou sobotu svézt mezi Českou Třebovou, Letohradem, Dolní Lipkou a Červeným Potokem sezonními vlaky Králický Sněžník, kde se pravidelně střídají parní a motorová historická vozidla.
Nostalgické jízdy do oblasti Králického Sněžníku jsou netradičním zážitkem, kdy zaplatíte cenu běžného jízdného s příplatkem 15 Kč. Vlak končí v Červeném Potoku, odkud se po 3,5 hodinách vrací zpět. Na trase se nachází řada zajímavých míst jako třeba Zámek Letohrad, Muzeum Járy Cimrmana, Tvrz Hůrka nebo Tvrz Bouda
Vlak vyjíždí každou sobotu z České Třebové v 8:26 a dále zastavuje například v Ústí nad Orlicí 8:43, Dolních Libchavách 8:58, Lanšperku 9:05, Letohradu 9:20, Jablonné n. Orlicí 10:01, Mladkově 10:19, Lichkově 10:26, Dolní Lipce 10:36, Prostřední Lipce 10:54 a na Červeném Potoku 10:59 hodin. Zpět odjíždí z Červeného Potoka ve 14:42 a v České Třebové je v 17:34 hodin.

 

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: