granatove-jablko-ovoceTvarem se podobá jablku, uvnitř však granátové jablko skrývá spoustu malých šťavnatých tobolek. Jedná se o jeden z typických plodů, které se v našich krajích objevují na podzim nebo v zimě. Právě během těchto obdobích z něj můžeme čerpat sílu.

Roste na malých stromech zvaných granátovníky obecné a domovem jim je převážně oblast Středomoří a přední Asie.
Granátová jablka mají tuhou červenožlutou slupku, pod kterou se skrývá šest nebo více bílých dužnatých pouzder plných rudých tobolek. Každá tobolka je zabalená v tenké slupce a pod ní je rosolovitý obal s červenou až vínovou barvou. No a úplně uvnitř se skrývá semínko. V jednom plodu se skrývá až několik set tobolek.

Tento zdraví velmi prospěšný tradiční symbol plodnosti (z řecké mytologie) a hojnosti se využívá nejen v kuchyni, svůj účel plní i v kosmetickém průmyslu nebo parfumérství. Kosmetické výrobky z granátového jablka výrazně regenerují pokožku a chrání ji před vnějšími škodlivými vlivy a také napomáhají zmírňovat příznaky stárnutí. V parfémech se objevuje díky svým výrazným hořkosladkým svěžím tónům.

Nakupujeme granátové jablko

Jak by měla vypadat jablka, která si zakoupíte? Neměla by být otlačená, nahnilá nebo s plísní. Barva by měla být žlutočervená, pokud je světlejší, bude plod nejspíš nedozrálý a trpký. Pak je zapotřebí takové kusy nechat na sluníčku „dojít”. Skladuje se stejně jako jiné ovoce v suchu a temnu.

Pěstujeme granátové jablko

granatove-jablkoVypěstovat si granátovník můžete i doma, a to buď řízkováním nebo ze semínek. Musíte mu dopřát teplé a slunečné stanoviště, v zimě ho samozřejmě budete muset dát na nezamrzající místo. Vyhřívaný skleník je pro něj výborný prostor.

Cenné látky

Jak bylo již řečeno, tobolky jsou velmi šťavnaté, obsahují přes 70 % vody. Jablko je velmi bohaté na minerály, obsahuje: hodně železa, vápník, fosfor, hořčík, velké množství sodíku, draslíku, cukrů, organické kyseliny (hlavně kyselinu citrónovou). Také vitamíny jsou bohatě zastoupeny. Týká se především vitamínů skupiny B (B1, B2 a B3), dále C, trochu vitamínu A.  Obsahuje také esenciální a neesenciální aminokyseliny.
Díky vyššímu obsahu tříslovin působí šťáva z jablka proti střevním parazitům, průjmu, hemoroidům.
Hovoří se i o příznivém vlivu na ochranu cév (zabraňuje tvorbě usazenin), srdce, snižování škodlivého cholesterolu nebo o zabraňování tvorbě rakovinných buněk.

Jak granátové jablko zužitkovat

Granátové jablko můžete mít na slavnostním stole jako zajímavou dekoraci. Pouze pro toto využití by ho ale byla obrovská škoda. Tohle sladkokyselé ovoce se dá totiž použít v poměrně širokém rozsahu. Můžete si ho jen tak zobat z mističky nebo přidat do některého ze sladkých nebo slaných receptů. Nezapomeňte, že obsahuje velké množství vody, takže se dá i využít na některý z nealkoholických nebo také alkoholických nápojů. Známá je šťáva grenadina, která je součástí nejrůznějších koktejlů nebo arabský nealkoholický nápoj šerbet.

Poměrně často se tobolky granátového jablka používají ke grilovanému drůbežímu masu.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: