Mezi Dvorem Královým nad Labem a Jaroměří se nachází malá vesnice Kuks. Pozornost přitahuje nejen druhá  dochovaná barokní lékárna ve střední Evropě, ale i alegorické sochy Cností a Neřestí.

Foto: archiv NPÚ
Foto: archiv NPÚ

O založení lázeňského komplexu se díky objevení minerálního pramene postaral František A. Špork ve druhé polovině 17. století. Do areálu, který se stal kulturním centrem šlechty, samozřejmě patřilo divadlo, barokní špitál s lékárnou, kostel Nejsvětější Trojice z dílny Giovanni Alliprandiho a již zmíněné alegorické sochy Ctností a Neřestí od Matyáše Bernarda Brauna. Na přelomu 20. století bylo původní sídlo Šporků zchátralé a bylo zbořeno. Zůstalo přístupové schodiště, některé plastiky a areál špitálu. Celý areál prošel kompletní renovací prostřednictvím projektu Kuks – Granátové jablko – a na jaře roku 2015 byla památka znovu otevřena veřejnosti.
Prohlídkový okruh nabízí historii rodu Šporků a fungování hospitalu od výstavby až po současnost: restaurovaný cyklus nástěnných maleb Tance smrti, kostel Nejsvětější Trojice, lapidárium s alegoriemi Ctností a Neřestí, lékárna U Granátového jablka, rodinná hrobka Šporků v kryptě kostela a prohlídka dvou expozic Českého farmaceutického muzea: Kouzlo apatyky (Historie lékáren) a Z apatyky do fabriky (Historie výroby léků).

Tanec Smrti - obnovené fresky ve velké chodbě
Tanec Smrti – obnovené fresky ve velké chodbě. Foto: archiv NPÚ

Díky rozsáhlé obnově areálu se do zahrady vrátily také bylinkové záhony a ovocný sad. Užitkovou zahradu tu kdysi obdělával řád milosrdných bratří (za dob fungujícího hospitalu staral o místní špitálníky). Bylinky, ovoce a zelenina pak putovaly do hospitální kuchyně a lékárny. Nyní se opět budou záhony využívat. Konkrétně se jedná o 144 nových bylinkových záhonů. Sušené bylinky, čaje a různé bylinné směsi bude nově možné pořídit v připravovaném bylinkářství, které bude otevřeno na nádvoří hospitalu v opraveném hospodářském křídle budovy.
V druhé nejstarší barokní lékárně ve střední Evropě, která nyní slouží jako farmaceutické muzeum, si budete moci vyrobit vlastní tabletku a čípek.

Zajímavostí je také stanoviště netopýří kolonie, která se nachází v suterénu severozápadního rohu budovy hospitalu (místo je sledováno Českou společností na ochranu netopýrů). V rokokovém křídle nad bývalou jídelnou chovanců hospitalu byl zbudován tzv. badatelsko-depozitní blok, kde našly své místo umělecké sbírky hospitalu a zdejší historická knihovna. Může je využívat i veřejnost.

Aktuálně

kuks-schodiste-s-tritony
Kuks – pohled na vesnici, schodiště s Tritony

Kuks je stejně jako v dávné minulosti kulturním centrem, kde se často konají zajímavé akce.
Hudební léto Kuks je festival klasické hudby konaný v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu. 7. ročník bude zahájen 25. června a potrvá až do 20. srpna.
V pátek 10. června proběhne od 18 do 20 hod. Noc kostelů.
Na mezinárodní svátek se budou konat speciální prohlídky a koncerty Královédvorského chrámového sboru a orchestru pod vedením Víta Havlíčka.
Podívejte se na další plánované akce: www.hospital-kuks.cz/cs/akce

Kam dále?

braunuv-betlem
Braunův Betlém

Kuks sám o sobě je místem, kde můžete strávit dlouhou dobu. Vesnice Kuks je malebná, nachází se v ní několik roubených chalup, kde dříve bydlelo lázeňské služebnictvo. Projdete lipovou alejí k 3 m širokému schodišti, které vás dovede na labský břeh. Schodiště zdobí sochy chrlících Tritonů nad kaskádovitými žlaby, po kterých stéká přebytečná voda z kukského pramene.
Od kukského údolí přijdete ke kovaným mřížovým dveřím hrobky rodu Šporků. Zatočeným schodištěm pak vystoupáte na půlkruhovitou terasu ke kostelu, ke kterému přiléhají dvě křídla hospitalu.

Když se vydáte na Kuks, samozřejmě nesmíte vynechat Braunův Betlém, který se nachází nedaleko vesnice. Vydat se můžete na 7km okružní naučnou stezku Kuks-Betlém nebo dojet až k Betlému na parkoviště. Unikátní sochařská rezervace představuje špičku evropského barokního sochařství ve volné přírodě.

V okolí se nachází několik památek jako zámek Žireč nebo tvrz Hořovice, které ovšem nejsou přístupné. Za návštěvu stojí Jaroměř s pevností Josefov nebo památkově chráněná budova městského muzea, která dříve sloužila jako obchodní dům A. Wenke a syn. Byla postavena v letech 1910-1911 podle návrhu architekta Josefa Gočára. Milovníci zvířat zase nejspíše zamíří do ZOO ve Dvoře Králové nad Labem.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: