Rádi i v zimě vyrážíte za přírodními krásami? Vydat se můžete třeba na Valašsko do oblíbených Pulčínských skal, které v tomto období nabízejí zajímavý úkaz.

Ledopad_Pulcin
Ledopád. Foto: archiv obce Francova Lhota.

Největší skalní město v pískovcích moravské části Karpat je součástí CHKO Beskydy a také evropské soustavy Natura 2000 – ptačí oblasti Horní Vsacko.
V kaňonu Ancona se tvoří několikametrové ledové rampouchy jedinečné svým zbarvením v různých odstínech žluté, oranžové až hnědé barvy. Důvodem tohoto zbarvení ledopádů je mikroskopická sněžná řasa, která žije v ledu.

Jak se k ledopádu dostanete? Z centra osady Pulčín (obec Francova Lhota, okres Vsetín). Od turistického rozcestníku se vydejte směrem na Zděchov po cyklotrase č. 6117 značené žlutým a červeným trojúhelníkem. Jdete zhruba 2 km, přitom minete Informační centrum Pulčín (otevřeno jen o víkendu) a místní kapličku, poté narazíte na odbočku do lesa vedoucí k Pulčínským ledopádům. Od této odbočky je trasa je označena směrovými šipkami a speciálními značkami. Z centra Pulčína k ledopádům a zpět je to asi 5 km.

Do osady Pulčín vede přístupová cesta z obce Lidečko, která leží na trase (silniční i železniční) mezi Vsetínem a Horní Lidčí. Lidečko má také svou pískovcovou stěnu známou jako Čertovy skály (sem raději zamiřte až na jaře).

Protože se jedná o vzácnou přírodní rezervaci, je zapotřebí, aby se návštěvníci oblasti chovali ohleduplně. Také hornatý terén v zimním období vyžaduje speciální přístup, pevné boty a dobrou fyzickou kondici. Další informace o oblasti se můžete dozvědět na stránkách Východní Moravy.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: